Maatwerk met prefab betonnen woningen

Wil je een vrijstaande notariswoning, villa, schuurwoning, herenhuis of een woning in jaren dertig, boerderij of Engelse stijl? Of een cataloguswoning, passiefhuis of twee-onder-één-kapwoning? Modern, klassiek, kubistisch of landelijk; het maakt niet uit bij prefab villabouwer Allure Bouw uit Rijssen. “Wij leveren maatwerk in prefab beton. Geen woning is hetzelfde”, zegt directeur Maarten Keizer.

Tekst: ing. Frank de Groot
Beeld: Allure Bouw

Allure Bouw monteert zelf het prefab betonnen casco. De woning is in twee tot drie dagen wind- en waterdicht.

Allure Bouw monteert zelf het prefab betonnen casco. De woning is in twee tot drie dagen wind- en waterdicht.

Villabouwer Allure Bouw heeft sinds de oprichting in 2001 al ruim 1.200 fraaie woningen opgeleverd. Meestal vrijstaande woningen voor het hogere segment, maar ook twee-onder-één-kapwoningen en de laatste tijd soms nog een woonblok met rijtjeswoningen met bijzondere architectuur. “Onze klanten zijn vaak tweeverdieners en die hebben weinig tijd. Daarom ontzorgen wij de opdrachtgevers. Onze adviseurs voeren een eerste intakegesprek in de showroom of bij de opdrachtgever thuis. De verdere afstemming verloopt digitaal, waardoor het voor de opdrachtgever slechts een kleine inspanning is. Wanneer de woning in opdracht wordt gegeven, hoeft de klant nog maar één of twee keer naar de showroom te komen om alles naar wens af te stemmen. Daarna werken wij alles uit en gaan de digitale tekeningen voor het casco naar onze fabrieken. Daarmee wordt de productie aangestuurd. Vervolgens monteren we zelf het prefab casco en is de woning in twee tot drie dagen wind- en waterdicht”, vertelt Maarten Keizer.

Herenhuis van Allure Bouw.

Herenhuis van Allure Bouw.

Alles in eigen hand

Vloeren, gevels, binnenwanden: het is allemaal beton. De kanaalplaatvloeren voor begane grond (geïsoleerd) en verdieping worden geproduceerd bij zusterbedrijf Bisofloor in Zeewolde. “Indien gewenst maken ze voor de natte ruimte een leidingplaatvloer, met ruimte voor de extra leidingen in de badkamer. Maar we kunnen ook altijd nog uitwijken naar een breedplaatvloer”, aldus Maarten.

In Zeewolde maakt op dezelfde locatie zusterbedrijf Harton bv de betonwanden en sinds kort ook geïsoleerde ribcassettevloeren. De 10 cm dikke prefab betonwanden, worden geleverd inclusief beglaasde kozijnen en inkassingen voor onder meer elektra, elektradozen en installaties. Maarten: “Een kelder onder de woning is geen probleem; deze storten wij ter plaatse, omwille van de waterdichtheid.”

En het dak? Wordt dat ook onder eigen vleugels geproduceerd? “De elementen voor het dak worden door onze vaste partner gemaakt”, zegt Maarten. De gevelafwerking verzorgt Allure Bouw weer zelf. “Voor de gevel valt de keuze meestal op metselwerk, hout of een combinatie daarvan. Maar buitengevelisolatie met stucwerk kan ook. Je zou ook kunnen kiezen voor kant-en-klare gevelelementen met isolatie en steenstrips, maar dit wordt in het hogere segment niet zo gewaardeerd. Steenstrips geven een erg strakke uitstraling en de keuze is veel minder groot dan bij originele bakstenen. Dan gaat de voorkeur toch uit naar hand gemetselde gevels met authentieke uitstraling. Omdat het casco na plaatsing wind- en waterdicht is, ligt het metselwerk ook niet op het kritieke pad. Je kunt binnen gewoon beginnen met de afwerking, ook al loopt het buitenmetselwerk achter door bijvoorbeeld slecht weer.”

Productie prefab betonelementen in de fabriek.

Productie prefab betonelementen in de fabriek.

Duurzaam bouwen

Maarten Keizer, directeur Allure Bouw.

Maarten Keizer, directeur Allure Bouw: “Prefab bouwen biedt uitstekende mogelijkheden om heel duurzaam te bouwen. Onze zogenoemde Ampèrevilla is zelfs een volledig zelfvoorzienende woning met slechts een 10 ampère-aansluiting.”

Prefab bouwen biedt ook uitstekende mogelijkheden om heel duurzaam te bouwen. Maarten legt uit: “We laten de houten of kunststof kozijnen meestorten in de gevelelementen, zodat die gegarandeerd luchtdicht zijn. Daarnaast heeft beton uitstekende accumulerende eigenschappen. We werken met minimaal 10 cm dikke betonnen gevelelementen, maar ook binnenwanden. In combinatie met voldoende isolatie komen we vaak wel uit op Rc-waarden die ruim boven de 4,7 m2K/W uit het Besluit bouwwerken leefomgeving (Bbl) liggen. We hebben wel eens bij een buitentemperatuur van -3°C de warmtepomp vijf uur uitgezet. De temperatuur was toen maar 0,2°C gedaald! Dat geeft al aan dat het betonnen casco veel warmte opslaat en langzaam weer afgeeft. Zie het als een soort accu die energie opslaat, waardoor je veel minder energie van het net hoeft te halen voor verwarmen, maar ook voor koelen. Een prima bijdrage dus aan het beperken van netcongestie.”

De villabouwer kiest meestal voor een grondgebonden warmtepomp in plaats van de veel gekozen lucht/water warmtepomp. Maarten: “We maken zelf alle berekeningen: van BENG tot energielabel en van luchtdichtheid tot constructieve berekeningen. Maar we verzorgen ook onder meer de lineaire koudebrugberekeningen en we testen zelf de luchtdichtheid voor oplevering. Als je dat met een blowerdoortest in combinatie met onschuldige rook doet, zie je precies waar de luchtlekken zitten. Dat geeft ook inzicht en begrip bij onze mensen, die de prefab elementen monteren in waar we het nog beter zouden kunnen doen. Maar standaard scoren we dus al veel beter dan de verplichte qv10-waarde die gesteld wordt in het Besluit bouwwerken leefomgeving.”

Ampèrevilla

Neusje van de zalm is de zogenoemde Ampèrevilla: “Dat is een volledig zelfvoorzienende woning met slechts een 10 ampère-aansluiting voor de elektriciteitsvoorzieningen, ook wel een lantaarnpaalaansluiting genoemd. Je maakt gebruik van de allerkleinste aansluiting die in Nederland verkrijgbaar is. De woning heeft verder zonnepanelen, een accu, een energiemanager en een grondgebonden warmtepomp.”

De gevels hebben buitengevelisolatie en stucwerk, goed voor een Rc-waarde van 8,2 m2K/W. En de qv10-waarde voor de luchtdichtheid is slechts 0,3 dm³/s·m2, zelfs bij een exclusief ontwerp. Bij nieuwbouwprojecten wordt doorgaans gestreefd naar qv10-waarden ≤ 0,4 dm³/s·m², om te voldoen aan de energieprestaties volgens BENG 1 (maximale energiebehoefte). Voor passief bouwen ligt die waarde op 0,15 of lager. “Indien gewenst kunnen we ook een luchtdichtheid op passiefhuisniveau aanbieden, maar eigenlijk is de Ampèrevilla al heel energiezuinig en is deze zelfvoorzienend.”

Maarten merkt op dat deze woning wat anders is dan de zogenoemde Nul-op-de-meter (NOM) woning: “Bij een NOM-woning krijg je vanwege het gebruik van zonnepanelen te maken met de afbouw van de salderingsregeling. Dan blijkt zo’n woning ineens een stuk minder voordelig. Nul-op-de-meter staat niet gelijk aan kosteloos. Bij de Ampèrevilla kan door de geringe vermogens een accu voor opslag van energie zorgen die je tijdelijk niet gebruikt. Die wordt dus niet terug geleverd aan het net.”

Ampèrevilla: Volledig zelfvoorzienende woning met slechts een 10 ampère-aansluiting voor de elektriciteitsvoorzieningen.

Ampèrevilla: Volledig zelfvoorzienende woning met slechts een 10 ampère-aansluiting voor de elektriciteitsvoorzieningen.

Louter voordelen

Maarten ziet louter voordelen bij de prefab bouwwijze met betonnen elementen. We vragen het nog: wat kan er eigenlijk niet? De directeur denkt een tijdje na en begint te lachen: “Ik zou het echt niet weten! Er komen ook genoeg klanten bij ons met een ontwerp van een architect dat te duur blijkt te zijn. Als wij dan wat kleine aanpassingen doen, zodat hun ontwerp door ons als prefab woning is te leveren, zijn ze ineens een stuk goedkoper uit. Vaak gaat het dan om het constructief logischer maken van het ontwerp.”

De prefabricage maakt de bouw daarnaast aantrekkelijker voor jongeren: “Bij de montage van de prefab elementen op de bouwplaats maak je gebruik van materieel, dus dat werk is niet zwaar. En je hebt in twee tot drie dagen een woningcasco gebouwd! Dat werkt toch wel inspirerend. Als het casco staat, dan kunnen de jongens binnen droog en windvrij aan de slag. Of je kiest voor de fabriek om de elementen te maken.”

De eindkwaliteit van een prefab woning is volgens Maarten ook hoog, omdat de prefab elementen in de fabriek worden gemaakt. Het meest kritiek is de montagefase. “Omdat we in de tekenfase en bij de overdracht van de tekeningen naar de fabriek zo secuur werken, kunnen we gebruikmaken van een ‘gewone’ boutverbinding. Doordat er weinig speling is, moet alles zeer nauwkeurig uitgevoerd worden. Onze woningen worden standaard gebouwd onder Woningborg afbouwgarantie. Ook leveren we elk huis op met een onafhankelijke bouwkundige keuring van de Vereniging Eigen Huis.”

Maarten: “Wij gaan niet voor nul opleverpunten, maar voor  hoge efficiency. Voor de oplevering laten we de schilder niet alvast twee krasjes bijwerken, terwijl er bij de oplevering mogelijk nog twee extra worden gevonden. De schilder zou dan twee keer moeten komen, wat kostenverhogend werkt en daar heeft niemand baat bij.” We vragen hem tot slot of hij prefab bouwen in één woord kan duiden. Eén woord lukt niet helemaal, maar de boodschap is duidelijk: “Goed en deugdelijk! Je weet wat je krijgt.”