Prefab: waar vakmanschap en digitalisering samenkomen
De prefab bouwindustrie staat aan de vooravond van een digitale revolutie. Met een toenemende vraag naar woningen, een tekort aan vakmensen en de roep om duurzaamheid, biedt digitalisering een krachtig antwoord. Het MES-platform BIM4Production® laat zien hoe vakmanschap en technologie elkaar versterken in een moderne prefab productieomgeving.

De digitale fabriek heeft zoektijd teruggebracht naar nihil en geeft optimale productiecontrole.
Het open MES-platform van BIM4Production® biedt functiemodules die medewerkers op elk niveau voorzien van de juiste informatie. Via tablets of productiewerkschermen krijgen zij met één QR-scan toegang tot 3D-elementinformatie. Productieleiders kunnen met deze inzichten de flow in de fabriek continu verbeteren. Het platform werkt onafhankelijk van teken- of engineeringsystemen en financiële ERP-spoftware.
Van project naar element
Traditioneel wordt prefab productie projectmatig gepland. Maar BIM4Production® introduceert een elementgerichte aanpak, waarbij elk prefab element als zelfstandig ‘product’ wordt behandeld. Dit maakt het mogelijk om productie, logistiek en kwaliteitscontrole te optimaliseren op basis van real-time data uit het BIM-model. Het resultaat: kortere doorlooptijden, minder faalkosten en een hogere leverbetrouwbaarheid.
Praktijkvoorbeeld: De Groot Vroomshoop
De Groot Vroomshoop bewijst dat digitalisering loont. Dankzij BIM4Production® produceert het bedrijf 40.000 prefab gevelelementen voor hun bergingen vanuit één centrale planning met een constante kwaliteit en minimale faalkosten. Zelf zeggen zij hierover: “De automatisering heeft ons een ongekende grote mate van snelheid en flexibiliteit gebracht. Zoektijd – naar elementinformatie, -details of productiematerialen – is teruggebracht naar nihil. Een ander voordeel is dat we door digitalisering onze kennis en kunde veel meer systematisch borgen. Dat gaat in ons voordeel werken op de arbeidsmarkt. We zijn supertevreden over het platform BIM4Production®. Tijdens de PREFAB 2025 zijn er nog veel meer praktijkverhalen te horen in het Digi-theater. Het theater is verbonden aan het digitaliseringsplein.

De Groot Vroomshoop verwerkt via BIM4Production® ruim 40.000 elementen per jaar.
Prefab van morgen begint vandaag
BIM4Production® laat zien dat digitalisering geen bedreiging is voor vakmanschap, maar juist een versterking. Door te werken vanuit één plan- en productiewaarheid en met een constante (digitale) kijk op het productieproces ontstaat er een efficiënter, duurzamer en toekomstbestendig prefabproces.
Digitalisering als noodzaak
Tijdens PREFAB 2025 presenteren vier digitale koplopers – waaronder BIM4Production® – op het Digitaliseringsplein hoe digitalisering de prefabsector transformeert. In de Demostraat 2.0 en het Digi-theater zijn demonstraties en lezingen te volgen van de geïntegreerde softwareoplossingen die de brug slaan tussen engineering en productie. De boodschap is duidelijk: zonder digitalisering geen toekomstbestendige prefab.
Meer weten? Kijk op www.bim4production.nl of bezoek de PREFAB Beurs 2025 op 7, 8 en 9 oktober 2025 in de Brabanthallen in ’s Hertogenbosch. Vraag je gratis toegangskaart aan via: https://bit.ly/PREFAB2025.
BIM4Production
www.bim4production.nl
Standnummer: 1.D046